بسم الله الرحمن الرحیم.

این مطلب من به علت نصف بودن دیه زن می پردازه و نگاهم کاملا و کاملا منصفانست.

اسلام دین برابری نیست ، اسلام دین عدالت هست.اینو یادتون باشه.

خوب اما چرا باید دیه زن نصف دیه مرد باشه.به این دلایل.

اول اینکه در اسلام ارزش هر کس به تقوای اونه.یعنی مرد یا زن بودن هیچ گونه مزیتی نیست. یعنی زن بودن با مرد بودن برای ارزش داشتن اصلا مهم نیست.

اما یک نکته، به نظر من حقیر میزان فهم و شعور و عقل در مرد و زن برابر و مساوی هست ، مرد از زن یا برعکس زن از مرد در عقل هیچ برتری و مزیتی نداره.اما یادآور میشم که احساسات قوی زنها روی عقلانیت اونا تاثیر می زاره. یعنی وجود احساسات شدید در زنان یک مانع مهم برای عقلانیت اونا محسوب میشه که همین امر باعث سست شدن نظر زنها میشه.

خوب بعد این توضیحات میرم سراغ اصل مطلب.

بر اساس یک مطلب علمی یک مرد از نود و نه درصد زنها قوی تر هست. یعنی اینکه در حالت برابر یک مرد کاراییش از نود نه درصد زنها بیشتره.

توانایی بدنی مرد از یک زن حدود دوبرابر بیشتر هست ، پس این اولین ویژگی.

در جنگ و امور نظامی هم که کاملا داستان بالا که توضیح دادم دوباره صدق می کنه.

در مشاغل سنگین و سخت ، خوب حرفی نمی مونه.

اما یه نکته بسیار بسیار مهم.در چارچوب اسلام ، وظیفه مرد هست که کار کنه ، جنگ بره ، محافظت از خانواده کنه ، بنابراین این زحمت های اون با بالا بردن دیه اش جبران میشه.نگید الان زنام سرکار میرن یا وظیفه یک مرد رو انجام میدن.چن من گفتم در چارچوب اسلام تمام این وظایف به گردن مرد هست، حالا اینکه زن میاد و این وظیفه رو به عهده میگیره و اونم ناقص انجام میده ، دیگه از چارچوپ اسلام خارج شده و اینا هیچ کدوم مجوزی برای بالا رفتنه دیش نمیشه.

مرد کارهای سخت و مشقت بار رو انجام میده، البته زنا هم کارهای سخت و دشوار هم انجام میدن ، ولی نسبت به مرد قطعا کمتره. مرد از بچگی تا دم مردن باید همیشه در حال دویدن باشه، حالا انصاف نیست دیه جسمش از دیه جسم زن بیشتر باشه.

بازم من تکرار می کنم دیه جسم نه دیه وجود.

چن اساسا زن ها وجودشون معمولا از وجود مردا بیشتر می ارزه و این رو جنگ های بیشماری که مردان برای به دست آوردن دل یک زن انجام دادن مشخص می کنه.

من تکرار می کنم، ارزش زن و مرد به تقوای اوناست ، اما ارزش جسم مرد از زن بیشتره.

به نظر من اگه بیشتر نباشه ظلم به حق مرده.

زن زیر باد کولر ، دختر مشغول عروسک بازی ، اونوقت پدر سر کار ، و پسر خونه تو صف سنگک.

اینا کم دلایلی نیست.

نکته مهم دیگه اینکه استثنا ، کل رو زیر سوال نمی بره.

حرف آخر، زن کم ارزش تر از مرد نیست ، نبوده  و نخواهد بود اما به دلیل فشارهای فراوانی که جسم مرد متحمل میشه ، اسلام اومده قدردانی کرده و بعد از دادنه لوح افتخار ، جایزشو بالا بردن دیه قرار داده.