بسم الله الرحمن الرحیم.

در این مطلب می پردازم به موضوع به شدت پر بحث ازدواج موقت «صیغه».

در حول و حوش صیغه بحث های بسیار گسترده ای انجام شده ، مخالفت های بسیار زیاد که حتی خود مذهبی ها و حتی خود اهل شیعه نسبت به صیغه داشتن خیلی پر دامنست.

صیغه به دلایل پتانسیل زیادی که در کج کار کردی داره خیلی مورد حمله قرار گرفته و اغلب حملات هم به خود صیغه نیست و به همین کج کار کردی هاست.

دفاع های بد هم باعث شده که صیغه روز به روز منفی تر دیده بشه.من قصد دارم یک نگاه کلی به این ماجرا داشته باشم و یک دفاع بی طرفانه از صیغه انجام بدم.

اول باید بیان کرد فرق صیغه با ازدواج سفید کاملا مشخصه. در ازدواج سفید هیچ قرار دادی بین دوطرف وجود نداره، مسئولیت وجود نداره ، اما در صیغه قرار داد وجود داره و مسئولیت. مرد باید مهر برای زن مشخص کنه ، مدت مشخص کنه و زن وظیفه داره تمکین کنه و اطاعت شوهر کنه.

بچه ای که به دنیا می یاد کاملا حق و حقوقش مانند سایر بچه های دیگه هست و با ازدواج دائم هیچ تفاوتی نمی کنه.

زن باید بعد از رابطه با مرد حتما عده نگه داره « مگه اینکه یائسه باشه» که مدت 45 روز هست ، پس این حرف که صیغه با فحشا هیچ فرقی نداره از اساس اشتباهه.

اما اینکه میگن خیلی ها عده نگه نمی دارن ، خیلی ها بچه رو قبول نمی کنن ، خیلی ها ...  باید بگم حرف ما بر اساس اون چیزیه که اصل صیغه هست می چرخه ، دیگه این حرف بی معناست که استفاده نادرست از صیغه و دور زدنه صیغه رو به پای صیغه بزاریم.چرا که دور زدنه یک اصل ربطی به خود اصل نداره.

صیغه چارچوب رو مشخص کرده ، بنابراین سو استفاده ها رو پای صیغه نزارید.

از طرفی دیگه این حرف به شدت سطحی و مبتذل بیان میشه که تو صیغه زن مثل دستگاست و مرد استفادشو می کنه و میره.

اولا این حرف ، حرفی اشتباه و نارواست، کی گفته زن نیاز جنسی نداره، کی گفته زن نیاز مالی نداره ، کی گفته زن نیاز به محبت نداره.

می خام بگم تو این رابطه زن اصلا بهرمند نمیشه از مسائل بالا، یعنی زن کاملا متضرر میشه ، قطعا نه .

همونطور که مرد استفاده می کنه ، زن هم استفاده می کنه.این مطلب کاملا مشخصه.

بعد میگن ازدواج موقت یک ساعته که زن توش ضرر می کنه و آسیب می بینه و ... اول اینکه خیر چرا زن باید ضرر کنه یا آسیب ببینه و دوم اینکه مگه زن مجبوره یا اجباری روش بوده که صیغه ای بشه که توش ضرر کنه ، زن می تونه با عقلش موقعیت های مناسب رو تشخیص بده و بهترین انتخاب رو داشته باشه.

نکته بعد اینکه زنان بسیاری هستن که کسی به دلایلی حاصر نیست ازدواج دائم داشته باشن، آیا صیغه مناسب ترین گزینه نیست.

اصلا خود اون زنان بسیار به صیغه تمایل دارن ، حالا کاسه داغ تر از آش شدن بعضی ها رو نمی فهمم.

صیغه یک راه حل مناسب برای خیلی هایی هست که توانایی ازدواج دائم رو ندارن.

لطفا سو استفاده ها از صیغه رو پای خود صیغه نزارید.

در آخر هم اصافه می کنم که صیغه هیچ موقع گزینه روی میز و اول برای ازدواج نبوده و نیست ، اما گاهی شرایط اقتضا می کنه که صیغه رو به عنوان یک مشکل گشا نگاه کنیم.