یاد باد آن روزگاران

خواهم طرحی نو دراندازم از طرح قدیم

یاد باد آن روزگاران

خواهم طرحی نو دراندازم از طرح قدیم

من تو دهن این مدرنیته می زنم

آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب

نویسندگان

ساختار شکنی

يكشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۰۸:۳۵ ب.ظ

انسان قطعا آزادی و آزادگی را دوست دارد می توان ادعا کرد که انسان کلا ساختار گریز است، دوست دارد که آنچه را که خود می پسندد و دوست دارد را عملی کند .

به هر حال ما با انسان هایی سرو کار داریم که گمان می کنند، ساختار شکنی یعنی امری خوب و پسندیده.آنها ظاهرا می خواهند با طبیعت خود با طبیعت زندگی بجنگند و به نوعی با جماعت همرنگ نباشند.

یعنی برای یک انسان، خیلی محلی از اعراب ندارد که کسی بخواهد به او بگوید که چنین و چنان کن و مطابق با این چارچوب پیش برو.

اما خوب به هر حال انسان ها برای اینکه بتوانند از این حق آزادی خود در برابر انسان هایی که مانند آنان آزادی خواه هستند و عینا هم مانند هم راجبه حد و حدود آزادی نظر یکسانی ندارند، مجبور می شوند که چارچوپ و ساختاری را مشخص کنند.

حال وقتی اولین چارچوب مشخص شد، دیگر، آن لحظه است که ساختار، ساختار جدید تولید می کند و ساختار در ساختار.

اما خوب محدودیت اولین ثمره ساختار است و چه کسی است که محدودیت را دوست داشته باشد.

اما به هر حال محدودیت ها را نمی توان تماما بد معرفی کرد و آن را یک شر مشخص کرد.

وقتی ساختار ساخته شد، ساختار شکنان هم قطعا سر بر می آورند ، این امری عجیب نیست ، چرا که هر کس نظری دارد، خواه درست و خواه غلط.

اینکه من بگویم هر ساختاری قطعا درست است که قطعا چنین نیست، هیچ آدم عاقلی چنین چیزی را نمی گوید، اما آیا هر ساختاری هم بد و اشتباه است. آیا بشر از اینکه در یک ساختار مشخص قرار بگیرد و طبق آن عمل کند، این یعنی عدم عقلانیت و عدم بهره وری درست از زندگی؟.

ما متاسفانه امروز با ساختار شکنی های بسیار گسترده ای روبرو هستیم، گویا بشر مدرن کنونی قصد دارد تلافی تمام ساختار نشکستن هایی را که در طول تاریخ می بایست انجام می داد و نداد رو به یکباره انجام دهد، حتی آن ساختارهایی را که بودنشان به از نبودنشان است.

اما این جنون ساختار شکنی تا کی قرار است ادامه داشته باشد؟؟

ترس بزرگ من است که این ساختار شکنی ها خود تبدیل به یک ساختار شود.

نمی خواهم به هیچ وجه کلامم کلی گویی و نا مفهوم باشد، واقعا قصد شفاف سخن گفتن دارم.منظور واضح است، انسان هایی که در طول تاریخ به جبر مجبور بودن به هر دلیلی ساختار پذیر باشن، امروز فضایی برای آنان فراهم شده است که بسیار ساده و راحت ساختار شکن شوند .

شاید بتوان گفت عقده ها و سرکوب شدن ها در طول تاریخ، امروز چون غده ای سر باز کرده و دارد به یکباره خود را تخلیه می کند.

اما تاریخ نشان داده که هیچ ساختاری ماندگار نیست و می توان گفت ساختار این ساختار شکنی ها هم نمی تواند تا ابد پیش برود، گرچه می توان گفت که قطعا مدت طولانی تری را زیست خواهد کرد، چرا که در خود جذابیت ها، آسانی ها و راحتی های بیشتری از هر ساختار دیگری دارد.

اما سوال اصلی این است... ساختار خوب است یا بد؟

ساختار شکنی خوب است یا بد؟


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی